ІСТОРІЯ СТВОРЕННЯ


СТВОРЕННЯ ЄВРОКЛУБУ НА БАЗІ
ПІДГАЙЦІВСЬКОГО НВК«ЗОШ І – ІІІ ст. – гімназія»

Виховання підростаючого покоління є одним із основних завдань будь-якого навчального закладу. На сучасному етапі ведеться активний пошук нових підходів в організації виховного процесу.
Однією з найбільш ефективних форм, яка сприяє засвоєнню учнями європейської тематики як нового виміру, є організація шкільних євроклубів. Євроклуб, як об’єднання учасників за інтересами, передбачає проведення різних конкурсів, вікторин, олімпіад, круглих столів, ділових ігор, інтерактивного спілкування, що заохочують учнів до роботи в новому європейському вимірі. Оскільки такі види робіт, окрім знань про Європу, сприяють набуттю комунікативної компетентності, вміння працювати з інформацією, використовувати її, спілкуватись, працювати в команді. Запровадження в школі такого виду робіт з учнями значно покращить навчально-виховний процес.
Перші українські євроклуби були засновані у 1995 році за прикладом подібних організацій в Європі та Росії. В державах-членах Європейського Союзу та країнах-кандидатах євроклуби відіграють роль одного з основних джерел інформації та пропагують спільні європейські цінності серед шкільної та студентської молоді. В Росії, наприклад, вони активно організовувалися саме в середніх школах, а їхня діяльність здебільшого зосереджувалася на обміні інформацією із дітьми з країн ЄС.
3.1. Крок перший «Співпраця із Східноєвропейським національним університетом ім. Лесі Українки»
Підґрунтям для створення на базі Підгайцівського НВК євроклубу стала постійна співпраця учнівського колективу закладу із факультетом міжнародних відносин СНУ ім. Лесі Українки.
1 березня 2013 року між студентами факультету міжнародних відносин СНУ імені Лесі Українки та учнями Підгайцівського НВК «ЗОШ І-ІІІ ступенів-гімназія» відбулися дебати на тему: «Сучасний стан та перспективи розвитку відносин України, ЄС та Росії».
Дебати –це чітко структурований і спеціально організований публічний обмін думками між двома сторонами з актуальної теми. Цей різновид публічної дискусії учасники дебатів спрямовують на переконання в своїй правоті третьої сторони, а не одне одного. Тому вербальні і невербальні засоби, що використовуються учасниками дебатів, мають на меті отримання певного результату – сформувати у слухачів позитивне враження від власної позиції.
Для оцінки роботи учнів та студентів були запрошені експерти:
Ø Вознюк В.С., доцент кафедри управлінської діяльності ВІППО, кандидат політичних наук;
Ø Остапйовський О.І., доцент кафедри педагогіки і психології ВІППО, кандидат психологічних наук;
Ø Романюк Н.І., доцент кафедри країнознавства і міжнародних відносин, факультету міжнародних відносин СНУ імені Лесі Українки, кандидат географічних наук;
Ø Марков В.М., вчитель історії і правознавства, вчитель-методист Підгайцівського НВК, депутат Луцької районної ради;
Організатори:
ª Вознюк Є. В., кандидат політичних наук, викладач кафедри країнознавства і міжнародних відносин факультету міжнародних відносин СНУ ім. Лесі Українки;
ª Денисюк Ю. О., вчитель ІІ категорії, заступник директора з виховної роботи Підгайцівського НВК «ЗОШ І – ІІІ ступенів – гімназія».
23 квітня 2013 року у Центрі культури та дозвілля Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки відбувся І пісенно-розважальний конкурс «Євробачення–2013». У ньому взяли участь 10 команд із 4 навчальних закладів нашого міста та Луцького району, а саме: спеціалізована школа І-ІІІ ступенів №5 м. Луцька, Підгайцівський НВК, Луцький кооперативний коледж та факультету міжнародних відносин СНУ імені Лесі Українки.
Під час заходу учасники демонстрували національне вбрання, пісні, традиції та інші атрибути країн-членів Європейського Союзу.
Солісти Станіслав Романенко, Ірина Оліщук та Ансамбль естрадного танцю «Гармонія», представляли Фінляндію, отримали грамоту «За романтичність образу». Гришко Анастасія та зразковий ансамбль естрадного танцю «В ритмі серця» вибороли ІІ місце серед 10 команд.
 Журі нагороджуючи учасників Євробачення, зазначили, що всі команди продемонстрували неабияку обізнаність у культурі народів Європи. Гран-прі конкурсу - отримала команда Луцького кооперативного коледжу.
Організатор заходу – кафедра країнознавства і міжнародних відносин факультету міжнародних відносин СНУ імені Лесі Українки за підтримки задіяних навчальних закладів та Інформаційного центру ЄС. (додаток А).
12 грудня 2013 року учні Підгайцівського НВК взяли участь в пісенно-розважальному конкурсі «ЄВРОБАЧЕННЯ–2013. Другий сезон» у рамках профорієнтаційної роботи НВК. До свята були залучені учні п’яти шкіл м. Луцька та Луцького району: спеціалізована школа І–ІІІ ступенів № 5, гімназія №18, НВК «ЗОШ І–ІІІ ступенів № 22 – ліцей», ЗОШ І–ІІІ ступенів № 23, Підгайцівський НВК «ЗОШ І–ІІІ ступенів – гімназія», а також студенти факультету міжнародних відносин СНУ імені Лесі Українки. Робочі мови конкурсу: англійська, українська.
Домашнім завданням кожної команди було вибрати країну Європейського Союзу, підготувати цікаву інформацію про неї, театралізовано представити її символіку та виступити в національних костюмах, після чого дати змістовну відповідь на запитання ведучих стосовно вибраної держави. Учні НВК відмінно справилися із цим завданням і отримали грамоту за національно-культурну ідентичність представлення держави Великобританія (додаток В).
Кваліфіковане журі (доктор географічних наук, професор, завідувач кафедри країнознавства і міжнародних відносин факультету міжнародних відносин Н.Н. Коцан, кандидат філологічних наук, доцент кафедри іноземних мов факультету міжнародних відносин О.Р. Круглій, кандидат педагогічних наук, доцент, завідувач кафедри педагогіки і психології Волинського інституту післядипломної педагогічної освіти, керівник Волинського центру Євроатлантичної інтеграції А.М. Луцюк, музичний керівник Луцького національного технічного університету С. Герцик) оцінювало конкурсантів за такими критеріями: артистизм; естетичний зовнішній вигляд; ступінь володіння іноземною мовою; наявність прапора й таблички з назвою країни; вдалий вибір пісні; залученість всіх учасників команди до виступу.
Гран-прі конкурсу Євробачення 2013. Другий сезон здобула команда Об’єднаного королівства Великої Британії та Північної Ірландії (Підгайцівський НВК «ЗОШ І–ІІІ ступенів – гімназія»).
Переможці отримали подарунки від Інформаційного центру ЄС при СНУ імені Лесі Українки, журналу студентів факультету МВ «КоМА» (команда молодих аналітиків), косметичної компанії «TianDe» та організаторів конкурсу.

3.2. Крок другий «А можливо варто об’єднатися?»
Ряд спільних заходів Підгайцівського НВК та факультету міжнародних відносин СНУ ім. Лесі Українки сформували - потребу створення шкільного об’єднання яке б на постійній основі займалося питаннями  вивчення історії, культури та принципів функціонування різних інституцій європейського співтовариства.
Ідею створення молодіжної організації підтримали і вчителі, і батьки, а головне учні.Була створена ініціативна група, завдяки якій було проведено ряд цікавих та змістовних заходів, що спонукали іти далі в плані організації справжнього євроклубу.  
Організацією клубу опікувалися не тільки учні школи але і цілий ряд вчителів та батьків. Дорослими опікунами клубу стала кафедра виховної роботи.
3.3. Крок третій «Проведення установчої зустрічі»
Третім кроком було проведення перших неофіційних зборів під час яких відбулось анкетування майбутніх членів євроклубу,обговорення плану роботи,емблеми, розробка Статуту,розподіл обов’язків між членами об’єднанняна такісекції: секція поглибленого вивчення іноземних мов та краєзнавства,       доброчинна діяльність, секція підтримки культурних ініціатив, наукова секція,         екологічна секція, інформаційний центр. В процесі роботи засідання євроклубу виділилось три «міністерства»:
ª інформаційний центр (збір інформації, оформлення документації, наповнення інформацією сайту, випуск стінгазети …);
ª підтримки культурних ініціатив, (організація днів національних культур європейських країн, заходів на теми «Європейські свята», «Європейські видатні особистості», конкурс «Європейської кухні», конкурси малюнків для учнів молодших класів на європейську тематику …);
ª співпраці з партнерами (організація «круглих столів», вікторин, «Що? Де? Коли?», конференцій на європейську тематику …).
3.4. Крок четвертий«Проведення першого засідання»
5 березня 2014 року набазі Підгайцівського НВК відбулось перше засідання шкільного євроклубу «JuniorStars» (додаток Г). На захід були запрошені гості: представник Інформаційного центру ЄС в Україні Бояр А.О. - ознайомив учнів з діяльністю даної організації. Далі він зазначив, що Інформаційні центри ЄС в Україні є частиною всесвітньої мережі. Сьогодні в Україні діє 11 Інформаційних центрів ЄС, розташованих у вищих навчальних закладах 9 міст України: Дніпропетровська, Києва, Луцька, Севастополя, Сімферополя, Тернополя, Харкова, Херсону та Чернівців.
Всі організації даного типу мають широкий вибір публікацій та матеріалів офіційних установ Європейського Союзу, а також періодичних видань,журналів ЄС та інших матеріалів, що стосуються діяльності ЄС, життя та соціальних стандартів, освіти в країнах ЄС, питань співпраці України та ЄС, та багато інших матеріалів. В інформаційних центрах також можна скористатись можливістю доступу до електронних баз даних, які містять офіційні документи, що приймаються Європейською Комісією, Європейським Парламентом та іншими офіційними установами ЄС.
Основною метою діяльності Інформаційних центрів ЄС є: поширення інформації про ЄС та його політику, надання допомоги закладам освіти в проведенні дослідницької роботи з питань європейської інтеграції, сприяння участі учнів та студентів в дебатах з європейських питань.
В Інформаційних центрах ЄС безкоштовно можна отримати: всеосяжну і структуровану інформацію про діяльність ЄС, фонд основних та офіційних документів, що публікуються та розповсюджуються ЄС, новинки літератури та періодичні видання, аналітика, статистика, актуальні огляди, інформацію про проекти та програми ЄС.
Програма Tempus (Транс’європейська програм мобільності для навчання в університетах) – освітня програма, що підтримує модернізацію вищої освіти та створює простір для співпраці в країнах, які оточують ЄС.
Програма Erasmus Mundus – це програма співпраці та мобільності у сфері вищої освіти, спрямована на розвиток Європейського Союзу як всесвітнього центру досконалості освітнього процесу.
Європейський інструмент з демократії та прав людини – в рамках програми надається фінансова підтримка діяльності, спрямованої на розвиток демократії та дотримання прав людини у всьому світі.
Програма прикордонного співробітництва є одним з пріоритетів Європейського інструменту сусідства та партнерства. Мета програми полягає у зміцненні співпраці між країнами-членами ЄС та країнами – партнерами, які розташовані біля зовнішніх кордонів Європейського Союзу.
Twinning – ініціатива Європейської Комісії, започаткована з метою надання допомоги країнам-бенефіціарам у розбудові сучасних і ефективних органів центральної та місцевої влади, структура, людські ресурси та управлінський потенціал яких дозволяли б впроваджувати Європейське законодавство на рівні стандартів, прийнятих у країнах-членах ЄС.
TAIEX (Technical Assistant Information Exchange) – це інструмент зовнішньої допомоги, що надається Європейською Комісією для обміну інформацією з метою розбудови інституційної спроможності, необхідної для адаптації національного законодавства до європейських норм.
Також для учнів було проведено вікторину «Що ти знаєш про ЄС?», результати якої показали, що учні старанно готувались до цієї зустрічі та проявили обізнаність в питаннях євро інтеграційних процесів.
Старший викладач кафедри країнознавства і міжнародних відносин факультету міжнародних відносин СНУ ім. Лесі Українки Вознюк Є.В. під час засідання зробила акцент на важливості співпраці СНУ ім. Лесі Українки з членами євроклубу «Junior Stars». Зокрема така співпраця може бути реалізована через організацію круглих столів, залучення учнів НВК до участі в науково-практичних конференціях, семінарах, виховних заходах, які організовує факультет міжнародних відносин.
Результатом роботи першого засідання, стало ухвалення таких рішень:
- назви євроклубу «JuniorStars», що в перекладі означає «Юні зірки»;
- девіз «Будуємо світле майбутнє!»;
- емблеми євроклубу;
- плану роботи;
- Статут;
- укладення договору про співпрацю  із  факультетом міжнародних відносин СНУ ім. Лесі Українки та Інформаційним центром Європейського Союзу в м. Луцьк.

Немає коментарів:

Дописати коментар